Rady pro zákazníky

Doporučený servis kol

Našim zákazníkům doporučujeme následující intervaly kontroly a servisu kol:

Garanční prohlídka: provádí se po najetí asi 150km. Počet km je závislý na kvalitě jízdního kola. Naším servisem je prováděna zdarma pro kola zakoupená v naší prodejně.

Servisní prohlídka v průběhu roku zdarma: prohlídka kola, zjištění závady, návrh odstranění a cenová kalkulace.

Meziroční a viceletý servis prováděný v zimním období (leden - únor) je zvýhodněný o slevu na prováděné práce 30% a materiál dle akčních slev. Sleva platí pouze na kola zakoupená v naší prodejně.

 

JAK VYBRAT KOLO?

_DSC0148 (Custom).jpgRozdělení jízdních kol podle způsobu využití:

1. Horská kola

Toto kolo si vybírá cyklista, který chce jezdit v převážně v náročnějším terénu, ale dá se s ním jezdit samozřejmě i po silnicích a cestách.

2. Krosová kola

Toto kolo si vybírá cyklista, který jej bude využívat z 80% na zpevněných komunikacích(cyklostezky). Lze jej používat v nenáročném terénu, tento typ kola je určen pro nejrozšířenejší cykloturistiku. Dovybavením kola (blatníky, svítilny, nosič atd.) vytvoříte kolo trekinkové.

3. Silniční kola

Tato kola jsou určena pro sportovní jizdu na silnicích. V žádném případě se nedoporučuje toto kolo použít v jakémkoli terénu.

4. BMX a Freestyle kola

Tato kola jsou určena pro speciální využití. Nejsou vhodná pro jízdy na delší vzdálenosti.

 

Pakliže si vyberete typ jízdního kola, který Vám bude vyhovovat po stránce využití, je důležité vybrat kolo také podle velikosti. Velikost kola je uváděna dle výrobce kola: v palcích, centimetrech, nebo značení S M L XL.

Neexistuje tzv. uviversální velikost kola ale je potřeba se řídit obecnými pravidly:

_DSC0132 (Custom).jpg

výška postavy v cm výška rámu dle označení

do 160 cm 15",16",S
160-170cm 17",18", M
170-185 cm 19",20", L
180-200cm 21", 22", XL

Další rozměr, se kterým se u kol setkáváte, je průměr kola.

Běžně se můžete setkat s těmito rozměry:

10", 12", 16", 18", 20", 24" - dětská kola
26",27,5", 29" - kola MTB
27", 28" - krosová, trekingová a silniční kola

 

 

 

 

 

 

MÁTE-LI VYBRÁN PŘÍSLUŠNÝ TYP KOLA A VELIKOST, JE POTŘEBA SE ROZHODNOUT PRO VARIANTU RÁMU

_DSC0150 (Custom).jpgRámy rozdělujeme na dva typy:

- pánský
- dámský

Ženy ne vždy volí dámskou variantu rámu. Zejména sportovně založené ženy často volí pánskou variantu rámu vzhledem k jejich pevnější konstrukci.

Správný posed na kole

Správný posed je na jízdním kole veličina číslo jedna. Jeho správné nastavení vám umožní vyvarovat se mnoha nepříjemností, od posměšných pohledů, až po zničená záda a neefektivní šlapání. Zkrátka, zásluhou špatného posedu budete vypadat na kole jako naprostý amatér, pojedete pomaleji a dříve se unavíte. Nebude vám nic platné, že máte kolo, na které jiní neušetří třeba za celý svůj život.

Sedlo vodorovně

Jak vysoko?

Sedneme si na kolo a jednu z klik dáme rovnoběžně k sedlové trubce. Položíme nohu v botě na pedál patou. Noha pod kolenem se nám musí při pohybu dozadu mírně propínat. Asi tak 6 cm. Nesmí být zcela natažena ani více skrčena. Pokud budete mít nohu zcela nataženou, budete mít sedlo příliš vysoko a můžete na kole při jízdě tzv. přesýpat. Tedy zadek se vám bude přesouvat ze strany na stranu.

Jste-li čahoun a nemůžete sehnat velké kolo, nemáte jinou volbu, než sedlovku vytáhnout do správné výše hodně vysoko, případně si pořídit delší. Přemýšlejte ale, jestli není na vás kolo současně příliš krátké. Dejte pozor na limit maximálního vytažení, který bývá na sedlovkách označen. Překročíte-li ho, můžete poškodit rám v místě upnutí sedlovky sedlovým šroubem v rámu, což se často děje, zvláště u duralových rámů. Správně má být sedlovka zasunuta minimálně tak, aby její spodní okraj byl alespoň trochu pod dolním okrajem horní rámové trubky. Ne vždy se dá dohnat příliš krátký rám delším představcem, který uchycuje řídítka k rámu. Vytažení sedlovky vzhledem k vaší postavě si v obchodě vyzkoušejte.

Poloha chodidla na pedálu

Sedlo již máme správně vysoko a tak se podíváme, jak jsou umístěna vaše chodidla. Nohu musíte mít na pedálu absolutně rovně, rovnoběžně s klikou. Jinak třeba budete šlapat s koleny od sebe. Pomiňme skutečnost, že si otíráním boty o kliku smažete nápis na vašich drahocenných klikách. Kloub palce na chodidle má být nad osou pedálu. Ani před ní, ani za ní.

Posouváme sedlo

Teď ještě musíme zkontrolovat, jestli máme ve správné poloze sedlo (vodorovný posun) s ohledem na pedály. Kliku otočíme do vodorovné polohy a nohu zacvakneme do pedálu. Vezmeme provázek se závažím a ten přiložíme na špičku kolena. Dole nám musí procházet provázek středem osy pedálu.

A co řídítka?

Polohu řidítek zjistíme tak, že si na kolo sedneme, ruce položíme na řídítka a natáhneme prsty rovnoběžně s rukou. Brzdové páky by se nám měly lehce opírat o spodní část prstů. Při takto nastavených brzdových pákách nebudeme muset ruce při brždění na řídítkách zbytečně přetáčet.

Správná vzdálenost a výška řídítek vůči sedlu je trochu kompromisem a můžete se řídit podle toho, jak se vám na kole dobře sedí. Závodník je více natažen a skloněn (jezdí přeci rychle), s ohledem na aerodynamiku. Jízda na horském kole nejsou totiž jen šílené sjezdy a prudké výjezdy. Bývá to i těžká a rychlá práce po rovinách za zády kamarádů, kde budete lapat každý kousek závětří a vaše záda se hrbí před nepříjemným větrem. Pokud máte bříško, které vás omezuje dáte si jistě řídítka výše a blíže. Přesto se snažte, abyste nevypadali na kole narovnaní jako za kuchyňským stolem, nebo nebyli příliš nataženi a ostatní nabývali dojmu, že vám chtějí řídítka utéct dopředu.

 

NĚKOLIK NAŠICH MALÝCH RAD


_DSC0153 (Custom).jpgNastavte si doma posed podle našeho návodu, dejte si do kapsy potřebné nářadí a jeďte se projet kolem baráku. Zkuste si, jak se vám jede a posed průběžně dolaďte. Než prodáte své staré kolo, na kterém se vám dobře sedí (samozřejmě správně sedí), změřte si na něm základní vzdálenosti.

Výšku sedla od středové osičky a vzdálenost špičky sedla od řídítek. Rozhodně neměňte výšku sedla od země, protože takřka každé kolo má střed umístěn od země v jiné vzdálenosti. Záleží na geometrii stavby rámu. Na novém kole budete sedět stejně dobře a ušetříte si práci s nastavováním stejného posedu na novém kole.

Při nastavování zarážek na botách myslete na to, že již při prvním utažení se vám do boty vytlačí drážky ze zoubků na spodní straně zarážek a zarážky budou při jejich přestavení chtít sklouznout opět do první polohy.

Během roku se snažte hýbat se sedlovkou, aby vám nezarostla tak, že vám nic nepomůže ji vyndat.

Správný posed není pro vaše svaly vše. Ještě musíte dobře šlapat. Na kole sedíme klidně a snažíme se, aby kolo poháněly jen nohy a ne pohyby celého těla. Chodidlo na pedálu musí být v každé poloze otočení klik mírně skloněno dopředu. Neprošlapáváme tedy patami dolů, ani nešlapeme příliš špičkami.

Všimněte si, že někteří šlapou na kole jakoby do čtverce, zkrátka "hamtají" do pedálů. Krouživý pohyb nohou lze nacvičit i na trenažérech s vypnutím zátěže. Vše samozřejmě na svém kole se správně nastaveným posedem. Myslete na to, že pokud sedíte na kole špatně, správně šlapat se nikdy nenaučíte.

Říditka musí být dostatečně široká. Ne moc úzká, abychom neměli ruce moc u sebe, stlačovali si hrudník a špatně dýchali. Ani ne moc široká, aby se nám s nimi dobře manévrovalo například mezi stromy. V zásadě trochu širší než naše ramena.

zdroj:www.cykl.cz